Ders Seçimi Duyuruları (2019-2020 Bahar Dönemi)

Bu dönem ders seçimleri süreçlerinde karşılaştığımız bazı durumlar ve öğrencilerimizin dikkat etmesi gereken bazı konular aşağıda belirtilmektedir. Öğrencilerimizden aşağıda belirtilen süreçlerle ilgili danışman hocalarımızla bilgi alışverişinde bulunmalarını ve gerekli düzeltmeleri yapmalarını rica ederiz.

1) 2019-2020 bahar dönemi 6. yarıyıl ve 8. yarıyıllarında aşağıda listelenmekte olan seçimlik derslerimiz, yetersiz kişi tarafından seçilmesi sebebiyle açılamayacaktır. Bu derslerin öğrencilerimiz tarafından değiştirilmesi gerekmektedir. Ders seçim sürecinin bitmesi ve otomasyon ekranlarınızın kapanması sebebiyle, bu işlemin öğrenci işlerinden yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde öğrencilerimizin seçimlik dersler değişiklikleri öğrenci işlerimiz yapacaktır.

6. yarıyıl açılmayacak seçimlik dersler

  • Turizmde Etik
  • Turizmde Ulaştırma Sistemleri
  • Görgü Kuralları ve Protokol

8. yarıyıl açılmayacak seçimlik dersler

  • Turizmde Ulaştırma Sistemleri
  • Turizmde Bilgi Teknolojileri
  • Turizm Hukuku
  • Turizm İşletmeleri Muhasebesi

2) Sizlerin de bildiği üzere ders programlarında çakışan ve ilk defa alınan dersler beraber seçilememektedir. Bu çerçevede değişen ders programlarına göre güncel durumu öğrencilerimizin kontrol etmeleri gerekmektedir (Örn: İktisada Giriş-1). 

Ayrıca alttan alınan seçimlik derslerde başarısız olan öğrencilerimiz, yeni seçimliklere yönlendirilmekteydi (Örn: Turizm Politikası ve Planlaması yerine İletişim Beceriler). Ancak bu dersleri kaldığınız dersler yerine seçtiğiniz durumlarda, çakışmaların ortaya çıkabilme ihtimali bulunmakta ve devam zorunluluğu sebebiyle başka dersler alınamamaktadır. Bu yüzden belirttiğimiz statüde bulunan öğrencilerimiz için (kaldıkları eski müfredat dersleri yerine bu sene yeni müfredattan ders seçen öğrencilerimiz), eski müfredattan kaldıkları derslerin sınavlarının açılmasına bölümümüzce karar verilmiştir.  Öğrencilerimizin değişikliği yapmak istemeleri durumunda öncelikli olarak danışmanları ile görüşmeleri, danışman onayı aldıktan sonra öğrenci işleri ile iletişime geçerek eski müfredattan kaldıkları dersleri değiştirmeleri gerekmektedir. 

3) İkinci yabancı dil olarak verilmekte olan Almanca ve Fransızca derslerinizin seçimleri açısından devamlılığı olmak zorundadır. Güz yarıyılında Almanca 1 alan öğrencilerimiz bahar döneminde Fransızca 2 almamalıdırlar. Bu durumda öğrencilerimizin mezuniyeti mümkün olmamaktadır. Öğrencilerimiz eğer almakta oldukları ikinci yabancı dili değiştirmek isterlerse, ilgili dersin birincisini alarak sürece baştan başlamalı ve takibini en baştan sağlamalıdır. Lütfen seçimlerimizi bu bilgiye göre bir kez daha kontrol edelim.

Herkese iyi bir dönem dileriz.