Bölüm

Hazırlanmaktadır...

Bölümümüze ait detaylı olarak bilgilerin verildiği tanıtım videomuz en yakın zamanda sizlerle paylaşılacaktır. Bölüm tanıtım videomuz çerçevesinde bölümümüz genel tanıtımı, müfredat programımız, teorik ve pratik eğitimlerimiz, yabancı dil eğitimi, bölümümüz ve teknoloji, iş imkanları ve sektörel bağlantılar, sosyal imkanlar ve Turizm İşletmeciliği Kulübü, ulusal ve uluslararası değişim programları konularında bilgiler paylaşılmaktadır.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi bünyesinde eğitim vermekte olan dört senelik lisans programımız, Eşit Ağırlık (EA) puan türünden öğrencilerini kabul etmektedir. 2019 senesinde 75’i genel kontenjan, 2’si ise okul birincisi kontenjanı olmak üzere toplamda 77 kişilik kontenjana sahip olmuştur. 2019 senesi YKS sonuçlarına göre 2019 senesinde 350,62219 tavan puanla 95.057’inci kişiyi tavan başarı sırasından kabul eden bölümümüz; taban puanı olarak 280,16968 puan ile Türkiye sıralamasında 325.617’inci adayı kabul etmiştir. Devlet üniversiteleri arasında taban puan sıralamasına göre Turizm İşletmeciliği bölümleri arasında bölümümüz Türkiye'de ikinci sırada yer almaktadır.


İktisat Fakültesi İstanbul Üniversitesi bünyesinde 1936 yılında kurulmuş ve Türkiye’de iktisat alanında verilen eğitim ve öğretime öncülük ederek, örnek olma niteliğine sahip olmuştur. Türkiye’nin en eski fakültelerinden biri olan İktisat Fakültesi, bir yandan bilim insanları yetiştirirken, diğer yandan Türkiye ekonomisine önemli yöneticiler kazandırmıştır. Fakülte mezunlarının bir kısmı ekonominin diğer sektörlerinde önemli yerlere gelirken, bir kısmı da turizm endüstrisinin konaklama, seyahat, ulaştırma, yiyecek-içecek gibi alt sektörlerinde üst düzey yönetici olarak görev almış ya da bu alanda çeşitli yatırımlar yaparak turizme önemli katkılar sağlamışlardır. Turizmin öneminin anlaşılmasıyla birlikte artık bu sektöre yönelik daha spesifik bir eğitim verilmesi gerekliliği doğmuş ve 1969 yılında İktisat Fakültesi bünyesinde İktisadi Coğrafya ve Turizm Enstitüsü kurulmuştur. Enstitünün kurulması ile birlikte turizmle ilgili lisansüstü programlar açılarak sektörün bilimsel anlamda desteklenmesi sağlanmıştır. Bu enstitünün açılmasında Abdullah Türkoğlu, Kubilay Baysal gibi turizmde duayen olan isimlerin katkısı büyüktür.

Turizm alanında da önemli isimler yetiştirmiş ve Türkiye’nin birçok üniversitesinde turizm bölümlerinin açılmasına öncülük etmiş İktisat Fakültesi bünyesinde 1998-1999 eğitim-öğretim döneminde Turizm İşletmeciliği bölümü açılmıştır. Ancak bölüm bir süre eğitim-öğretim hayatına devam ettikten sonra kapanmış, 2005 yılında ise tekrar açılmasına karar verilmiştir. Bugün hala eğitim-öğretim faaliyetlerine devam eden Turizm İşletmeciliği bölümü, turizm alanında eğitim almak isteyen adaylar tarafından ilk sıralarda tercih edilmektedir. Sadece lisans eğitimi ile değil, aynı zamanda yüksek lisans ve doktora alanında öğrenci kabul ederek turizm bilimine katkı sağlamaktadır. Bölümün açılmasında ve devamlılığının sağlanmasında büyük emekleri olan Prof. Dr. Füsun İSTANBULLU DİNÇER, bölümün eğitim-öğretim hayatına başladığı günden bu yana başkanlığını yürütmektedir.


MİSYONUMUZ

Bir yandan günümüz turizm endüstrisine akademik bir bakış açısıyla yaklaşarak literatüre katkı sağlanması; diğer bir yandan ise uygulamalı eğitimler ile desteklenen teorik eğitimler sayesinde bölümümüz öğrencilerinin sektöre hazırlanmasının sağlanması.​

VİZYONUMUZ

Bilimsel kurallar ve etik değerler gözetilerek sürdürülebilir gelişmenin sağlandığı bir eğitim sürecinin desteklenmesiyle, turizm bilim dalında hem akademik hem de sektörel alanlarda eğitim liderliğinin sağlanması ve bu çerçevede kaliteli akademisyenler ile yöneticilerin yetiştirilmesi.​

PROF. DR. RECEP ŞÜKRÜ YARCAN

Göreve Başlama Tarihi: 2007

Görevden Ayrılma Tarihi: 2011