Ders Seçimi Duyuruları (2020-2021 Güz Dönemi)

Sevgili öğrencilerimiz,

Hepinize başarılı ve sağlıklı bir eğitim öğretim dönemi dileriz. 2020-2021 güz dönemi ders seçimlerimiz sizin de bildiği üzere AKSİS sistemi üzerinden açılmıştır. Bölümümüz bu sene itibariyle yeni müfredatına tam adaptasyon ile geçmiş olup, hem eski müfredat hem de yeni müfredat öğrencilerini bünyesinde barındırmaktadır.

Bu çerçevede bazı hususlara değinerek, sizlere hatırlatmalar yapmak isteriz;

  • Öğrencilerimizin 240 AKTS değerini tamamlamadan mezun olmaları mümkün olmamaktadır.
  • Hem yeni hem de eski müfredattan ders alan öğrencilerimiz her bir yarıyıl için toplamda 30 AKTS ders almaktadırlar.
  • Eski müfredatta ders alan öğrencilerimizin TURZ kodlu olan dersleri seçtiklerine emin olması gerekmektedir. Sadece bazı derslerimiz için özel olarak (müfredat değişimi esnasında kredi ve AKTS değeri değişmeyen dersler) yeni kodlu dersi seçmeniz gerekebilir.
  • Eski müfredatımızda 7. yarıyılda seçimlik ders alan ve başarısız olan öğrencilerimiz, ders çakışmamaları yaşanmaması adına eski müfredatlarında yer alan aynı seçimlik dersleri tekrardan almak durumundadırlar.
  • Eski müfredatta yer alan öğrencilerimiz için hangi dersleri nerede takip etmeleri gerektikleri ile ilgili bilgilendirme en kısa sürede yapılacaktır. Derslerin netleşebilmesi için ders seçim sürecinin belirli bir noktaya gelmesi beklenmektedir.
  • Yeni müfredatta ders alan öğrencilerimizin ise TRZB kodlu olan dersleri seçtiklerine emin olması gerekmektedir.
  • Yeni müfredatımızda 5. ve 7. yarıyıllarda yer alan seçimlik derslerimizde eğitim kalitesinin yükseltilebilmesi adına kontenjan kıstı getirilmiştir. Bu yüzden seçmek istediğiniz bazı seçimlikler artık size gözükmeyebilir. Zorunlu sebepler ortaya çıkmadığı sürece kontenjanlarımızın artırılması planlanmamaktadır.
  • Bölümümüz İkinci Yabancı Dil seçenekleri olarak Almanca, Fransızca ve Rusça derslerini vermektedir. 3. yarıyılda seçeceğiniz ilk yabancı dil dersi ile sonraki yarıyıllarda seçeceğiniz derslerinizin bütünlük içermesi gerekmektedir.

Örnek: Almanca I seçtiyseniz, Almanca II-Almanca III-Almanca IV seçmeniz gerekmektedir.

  • Fakültemiz 5. yarıyıl itibariyle sizler için kontenjan kıstı bulunan üçüncü yabancı dil dersini de açmıştır. Bu dersler seçimlik ders havuzumuza koyulmuştur. Derslerden birini seçmek isteyen öğrencilerimizin, bölümümüz kapsamında aldığı ikinci yabancı dil dersinden farklı bir ders almaları zorunludur.

Örnek: İkinci Yabancı Dil: Almanca Üçüncü Yabancı Dil: Fransızca seçilebilir, Almanca seçilemez.

  • Danışman hocalarımızla lütfen şahsi telefonları yoluyla iletişim kurmayalım. AKSİS aracılığı ile yazılı iletişime geçmeniz gerekmektedir. Hocalarımızda bulunan yüksek danışmanlık rakamları sebebiyle sizin durumunuza ait notlarını da sizlerle yaptıkları yazışmalara işlemektedirler. Böylece eksikler-hatalar daha kolay saptanmakta ve süreç kolaylaşmaktadır.

Bölümümüz öğrencilerinin aşağıda paylaşılan müfredatlarımızı inceleyerek, ders seçimlerini yapmasını rica ederiz. Hepinize tekrardan başarılı ve sağlıklı bir eğitim-öğretim dönemi dileriz.

Yeni müfredattan ders alan öğrencilerimiz, yeni müfredatımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirler. 

Yeni Müfredat:  2020-2021-turizm-isletmeciligi-yeni-mufredat-.pdf

Eski müfredattan ders alan öğrencilerimiz, eski ders müfredatımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirler.

Eski Müfredat: turizm-isletmeciligi-eski-mufredat.pdf